13.10.2020

CASA CHAPA: plechový dům s duší

Při pohledu na dům z rušné ulice hraje prim krytina Lindab SRP Click, která je využita jak na střeše, tak i na fasádě. Stylová realizace ukazuje, že díky svým vlastnostem dává Lindab SRP Click zájemcům o stylové moderní bydlení téměř nekonečné možnosti. Ačkoli je plech „neživý“ materiál, v případě domu v Hovorčovicích vytváří díky neotřelému řešení od architekta Petra Slavíčka ve spojení se dřevem a venkovní zelení dokonalou souhru.

Lindab SRP Click neklade architektům žádné limity

Právě díky tmavě šedé krytině Lindab SRP Click v povrchové úpravě Elite MAT, použité netradičně nejen na střeše, ale i na fasádě, působí celý dům kompaktně, moderně a stylově. „Plech jako materiál na fasádu nebývá dosud u rodinných domů příliš častý. S nástupem moderních technologií však jeho obliba v Česku roste. Díky své tvarovatelnosti, barevné stálosti a snadnému zpracování je totiž vhodným materiálem tam, kde architekt nezůstává jen u klasických tvarů. Kde popouští uzdu své fantazii a kde použití klasických technologií buď není vhodné, nebo je konstrukčně přímo nemožné. Právě to byl případ rodinného domu v Hovorčovicích, kde jsme díky využití krytiny Lindab SRP Click našli spojovací článek starého s novým. Dům se totiž skládá z původního rekonstruovaného domu a dostavby, která díky tomu není viditelná. Plechová fasáda je tak zde přirozeným řešením propojení časů,” uvádí architekt Petr Slavíček.

Na původním domě byla betonová střešní krytina a architektův návrh střechy z oceli, byla to pro majitele zajímavá změna. Pro plechovou fasádu z ulice rozhodla i řada obdobných, inspirativních realizací ze zahraničí, z nichž některé pocházejí právě od Lindabu. „Lindab SRP Click na střeše i fasádě přesně splnil naše požadavky na čisté linie domu, které se podařilo naplnit i díky skrytí okapového systému Lindab Rainline,“ dodává majitel domu.

Položit střechu a fasádu se realizační firmě v úzké spolupráci s Lindabem podařilo během dvou měsíců. „S krytinou Lindab SRP Click se nám velmi dobře pracovalo. Díky tomu, že je založena na jednoduchém principu spojování plechu na zacvakávací drážku, se velmi snadno montuje. A to i v případě tak náročného projektu, jako byl tento, kdy přáním majitelů bylo zachovat systém SRP Click po celém obvodu bez výpomoci falcováním, které by narušilo jednotný vzhled,“ komentuje Alexandr Savynec, jednatel realizační firmy Henderson Invest. „Celá realizace byla komplikovaná i kvůli členitosti střechy, u níž bylo důležité zvládnout elegantní napojení jednotlivých prvků. S technickou podporou Lindab se podařilo přesně dodržet přechodovou linii střechy a fasády, zakomponovat garážová vrata a ostění oken v jeden monolit,“ dodává Václav Martínek, obchodní zástupce společnosti Lindab s. r. o.

Na konci celé realizace nového domu, do něhož promítli svůj příběh a tím mu dali duši, si pro něj jeho majitelé vymysleli i název: „Casa chapa”, ve španělštině plechový dům. „Ačkoli jsme domu dali jméno s jistou nadsázkou, ukázalo se, že nakonec může být i zajímavým designovým prvkem,“ vysvětluje jeho majitel.

S majitelem, architektem i realizační firmou jsme si o této realizaci povídali.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Více fotografií najdete ZDE.

Video můžete shlédnout ZDE.

 

 

 

Produktová videa