hotlinePo - Pá 7:30 - 16:00 hod.

+420 724 862 814

Jak zvolit střešní skladbu pro profilované a falcované krytiny

Skladba pro profilované plechové krytiny: nejklasičtější a nejjednodušší

Protože k ní není potřeba žádných dodatečných systémových řešení, je provětraná střešní skladba pro profilované plechové střešní krytiny nejklasičtější a nejjednodušší. Používá se také u skládaných krytin z jiného materiálů než oceli. Mezi krokvemi je využita minerální tepelná izolace (vata), nad ní je pojistná hydroizolace v podobě difuzní fólie. Pro skladbu s profilovanými krytinami je typické laťování. Rozestup latí je dán samotnou profilací (odskoky) příslušné krytiny; u trapézových plechů lze použít celoplošný záklop.
U provětrané střešní skladby pro profilované plechové střešní krytiny, která jako tepelný izolant využívá nadkrokevní izolace z PIR desek, je podle Petra Kulhavého až na umístění izolantu nad krokvemi vrchní souvrství stejné jako u předchozího případu (tzn. jako u skladby s mezikrokevním izolantem). Ani zde není potřeba řešit žádné zvláštní systémové požadavky. Jako záklop se obvykle používají palubky.

 

 

Skladba pro falcované plechové krytiny: celoplošný záklop nutný

V případě, že se majitel domu rozhodne pro falcovanou plechovou krytinu Seamline, je provětraná skladba střechy podobná jako u profilovaných střešních krytin. S tím rozdílem, že pro zajištění správné funkce střešního pláště se musí místo laťování použít celoplošný záklop z klasických coulových prken. Na ně se už pak rovnou pokládá příslušná falcovaná střešní krytina.Do této střešní skladby nedoporučujeme používat OSB desky – v porovnání s prkny nemají takovou trvanlivost ani další potřebné vlastnosti.

  

 

Správně zvolená a precizně provedená střešní skladba = dokonalá akustická neprůzvučnost

Otázka akustiky plechových střešních krytin je v přípravné fázi projektu velmi častým tématem konzultací a diskusí. Hlučnost plechových střech je nejčastějším mýtem, s nímž jsou plechové střechy neprávem spojovány. Hluk u plechu jako materiálu je způsoben jeho vibracemi. Možnost vzniku vibrací (a tím i hluku) je zase způsobena okolními vlivy – zejména větrem (sáním či podfukováním), deštěm nebo kroupami. Správně zvolená profilace krytiny ve spojitosti s dobře zvolenou střešní skladbou zajistí dokonalou akustickou neprůzvučnost. Každý druh plechové krytiny – od profilovaných po falcované – má totiž své specifické vlastnosti a svůj unikátní způsob montáže, který řeší její odolnost mimo jiné i vůči působení větru. Když se návrh ještě spojí s precizní montáží, není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem. Je třeba vzít v úvahu, že u profilovaných střešních krytin je plech silně zpevněný už samotným profilováním – a když je správně ukotven, jsou vibrace prakticky nulové. U klasických falcovaných krytin pak zamezí vibracím již samotná instalace na celoplošný záklop, zajišťující dostatečné podepření volných ploch krytiny. Tuhost celého střešního pláště navíc zajišťuje celková technologie instalace – jde totiž o pevně svázaný monolit.

Základní skladba pro profilovanou krytinu

s mezikrokevní minerální tepelnou izolací (vata):

 

s nadkrokevní tepelnou izolací (např. PIR):

 

 

Základní skladba pro falcovanou krytinu

s mezikrokevní minerální tepelnou izolací (vata):

  

 

s nadkrokevní tepelnou izolací (např. PIR):

 

Petr Kulhavý, produktový manažer

solar

Konfigurátor střech

Díky našemu konfigurátoru získáte jasnou představu o ceně vaší nové střechy.

solar

Mobilní aplikace

Katalog produktů, video návody, referenční mapu i kontakty na obchodní zástupce najdete pohromadě v přehledné mobilní aplikaci.

solar

Referenční mapa

V ČR působíme od roku 1993 a máme za sebou řadu realizací. Naše práce si můžete prohlédnout v referenční mapě.

solar

Záruční podmínky

Lindab je značka vysoce kvalitních výrobků, ale i nadstandardních záruk. V případě reklamace vše spolehlivě a rychle vyřešíme. Prohlédněte si naše záruční podmínky.

solar

Katalog ke stažení

Kompletní katalogy našich produktů s ceníkem, návody, certifikáty a prohlášení o výrobcích máte k dispozici ke stažení ve formátu PDF.