Doporučené střešní skladby pro krytinu SRP Click

Řiďte se heslem „dvakrát měř, jednou řež“

Na samém začátku by si majitel střechy měl zodpovědět otázku, k jakému účelu bude podstřešní prostor sloužit. Pokud jde o neobydlenou, nevytápěnou a nezateplenou půdu, není třeba složitější střešní skladbu vůbec řešit. V takovém případě je možné zvolit neprovětrávanou skladbu, samozřejmě se zajištěním ochrany konstrukcí pod ní a také s odvětráváním podstřešního prostoru. Většina investorů však má přímo pod střechou prostor, který chce obývat. Tam už musí být střešní skladba provětraná. Na začátku vždy platí heslo ,dvakrát měř, jednou řež´. Nejčastější chybou investorů a projektantů totiž bývá již špatná volba materiálů střešní skladby, nevhodná kombinace jednotlivých materiálů a v neposlední řadě i nevyužití systémových prvků, které jsou pro danou skladbu nezbytné. Někdy je pak nutné již namontovanou střešní krytinu demontovat a skladbu vyřešit správně, což se ale obvykle neobejde bez poškození krytiny a tím i dodatečných finančních nákladů. Chyby při plánování střešní skladby na samotném začátku se pak mohou velmi prodražit.


Zvažte nejen typ krytiny a druh tepelného izolantu, ale i systémové parametry

Když majitelé přemýšlejí o nejvhodnější provětrávané střešní skladbě, měli by důkladně zvážit především typ střešní krytiny a také druh tepelného izolantu. Vedle těchto základních dvou parametrů je třeba vzít v úvahu i parametry systémové - výšku, tvar a sklon střešních rovin (s ohledem na sání větru) a také celkové umístění stavby ve vztahu k působení klimatických vlivů. Pokud jde o druh tepelného izolantu, je u provětraných střešních skladeb nejčastější volbou buďto mezikrokevní izolace z minerální vaty, nebo nadkrokevní izolace z desek PIR. V prvním případě jde o klasickou „vatu“ kladenou mezi krokve, což je dobrý izolant proti hluku, ale horší tepelný izolant oproti deskám PIR. U dnes stále populárnější nadkrokevní izolace z PIR desek je tomu přesně naopak.


Funkčnost především

Správná provětraná střešní skladba by měla splňovat několik požadavků. Vedle již výše zmíněných tepelně izolačních vlastností (což však není ovlivněno zvolenou krytinou) a zvukově izolačních vlastností (zajištění akustického komfortu uvnitř domu) by měla být také dokonale funkční. To znamená, že by měla odvádět srážkovou vodu od půdorysu stavby, chránit všechny vrstvy a konstrukce pod střešní krytinou a v neposlední řadě také – skrze odvětrávanou mezeru – zajišťovat odvod kondenzátu, který může vzniknout na spodní straně krytiny.


Provětrané střešní skladby u různých typů plechových střešních krytin

Pro každý typ plechové střešní krytiny doporučujeme jinou střešní skladbu, a to jak na základě druhu profilace krytiny, tak i dle zvoleného izolantu a jeho umístění ve skladbě. Jako příklad uvedeme SRP Click – aktuálně nejvyhledávanější střešní krytinu ze sortimentu Lindab. Ta stojí v rámci široké škály profilovaných i falcovaných krytin Lindab zjednodušeně řečeno na jejich pomyslném pomezí: je totiž technologií profilovaná, ale má vzhled a vlastnosti krytiny neprofilované (falcované). Pokud jde o sklon střešních rovin, lze ji použít od 7° (pokud se jedná o jednoduchou střechu bez prostupů), na komplikovanější střeše pak od sklonu 14°.


Krytina Lindab SRP Click: nejoblíbenější, ale u instalace skladby je třeba přidat systémová řešení

Krytina Lindab SRP Click je velmi populární nejen u majitelů domů, ale také u projektantů a montážních firem. Je totiž estetická a má široké spektrum využití, navíc se velmi snadno montuje. Podobá se stavebnici pro zručné kutily: pro její instalaci bohatě postačí základní ruční nářadí. Lamely se postupně z jedné strany šroubují k podkladu, další se vždy zaklapne přes, což kotevní vruty schová a je hotovo. Na rozdíl od plechových profilovaných či falcovaných krytin je však u instalace provětrané střešní skladby s krytinou Lindab SRP Click nutné přidat i systémová řešení. Ta jsou dvě. První z nich je použití distanční pásky PD4. Jde o mirelonovou pásku o tloušťce 4 mm a šířce zhruba 10 cm, která se umísťuje jednoduchým sponkováním osově pod každou lamelu od hřebene střechy k okapu. To platí pro všechny instalace bez ohledu na podklad či typ izolantu. Druhým systémovým řešením je aplikace prvku SoundControl, ten je nezbytný v případě použití nadkrokevní tepelné izolace a v případě instalace na jiný podklad, než plnoplošný dřevěný záklop (např. husté laťování, záklop s mezerami). Dále je vhodné tento prvek instalovat v případě umístění stavby v místě s vyšším zatížením větrem – např. solitérní dům v ploché krajině). Prvek SoundControl velmi účinně redukuje vibrace způsobené větrem a deštěm. Zjednodušeně řečeno je prvek Sound Control jakýmsi ´filcem´ - cca 4 mm tlustou vrstvou, lepenou na spodní stranu lamely téměř po celé její délce a šířce už přímo ve výrobě.

 

Příklady střešních skladeb pro krytinu SRP Click

 

Správně zvolená a precizně provedená střešní skladba = dokonalá akustická neprůzvučnost

Otázka akustiky plechových střešních krytin je v přípravné fázi projektu velmi častým tématem konzultací a diskusí. Hlučnost plechových střech je nejčastějším mýtem, s nímž jsou plechové střechy neprávem spojovány. Hluk u plechu jako materiálu je způsoben jeho vibracemi. Možnost vzniku vibrací (a tím i hluku) je zase způsobena okolními vlivy – zejména větrem (sáním či podfukováním), deštěm nebo kroupami. Správně zvolená profilace krytiny ve spojitosti s dobře zvolenou střešní skladbou zajistí dokonalou akustickou neprůzvučnost. Každý druh plechové krytiny – od profilovaných po falcované – má totiž své specifické vlastnosti a svůj unikátní způsob montáže, který řeší její odolnost mimo jiné i vůči působení větru. Když se návrh ještě spojí s precizní montáží, není žádný důvod, aby plech rezonoval a obtěžoval tak svým hlukem. Je třeba vzít v úvahu, že u profilovaných střešních krytin je plech silně zpevněný už samotným profilováním – a když je správně ukotven, jsou vibrace prakticky nulové. U klasických falcovaných krytin pak zamezí vibracím již samotná instalace na celoplošný záklop, zajišťující dostatečné podepření volných ploch krytiny a tuhost celého střešního pláště navíc zajišťuje celková technologie instalace – jde totiž o pevně svázaný monolit. Pozor je třeba si dát právě při instalaci Lindab SRP Click. Zde však vibrace spolehlivě zredukují přidaná systémová řešení - distanční páska PD4 a vrstva SoundControl. Díky nim majitelé domů nepocítí žádný akustický diskomfort ani při mimořádně silném větru.

 

 

Petr Kulhavý, produktový manažer 

 

 

 

 

solar

Konfigurátor střech

Díky našemu konfigurátoru získáte jasnou představu o ceně vaší nové střechy.

solar

Mobilní aplikace

Katalog produktů, video návody, referenční mapu i kontakty na obchodní zástupce najdete pohromadě v přehledné mobilní aplikaci.

solar

Referenční mapa

V ČR působíme od roku 1993 a máme za sebou řadu realizací. Naše práce si můžete prohlédnout v referenční mapě.

solar

Záruční podmínky

Lindab je značka vysoce kvalitních výrobků, ale i nadstandardních záruk. V případě reklamace vše spolehlivě a rychle vyřešíme. Prohlédněte si naše záruční podmínky.

solar

Katalog ke stažení

Kompletní katalogy našich produktů s ceníkem, návody, certifikáty a prohlášení o výrobcích máte k dispozici ke stažení ve formátu PDF.