Falcované drážkované krytiny

Falcové (rovněž nazývané drážkované) krytiny patří neodmyslitelně k naší stavební praxi již desítky let. Jsou to první, široce užívané, plechové krytiny, které lze najít na historických i moderních budovách vystavených za posledních 100let.

Technologie pokládky se za tu dobu změnila překvapivě málo. To však neplatí o materiálech, které se pro dvojitou drážku používají nyní. Od klasických materiálů jako je pozinkovaný plech a měď, k titanzinkovým slitinám, hliníku a předem povrchově upravené oceli. Lindab je uznávaným dodavatelem drážkových krytin a to nejen po stránce materiálu. Nabídka zahrnuje i specializované kotvení krytin a unikátní aplikační nářadí.

Součástí skupiny Lindab je i firma Bjarnes, která se specializuje na vývoj a výrobu příponek pro falcované krytiny. Vyvíjí také speciální nářadí pro automatizovanou montáž, které nemá v současnosti obdoby. Kromě toho Lindab vyvinul vlastní software na výpočet rozmístění kotvení krytiny podle aktuálního zatížení větrem a sněhem. Lze tak ušít řešení na míru kterékoliv budově v ČR, nadimenzovat počty a rozmístění příponek a doložit protokolem. 

Pro falcované krytiny je obecně zásadní, aby byl materiál co neplastičtější, s minimální pružností. Nesmí klást odpor při dvojitém ohýbání a mít snahu vracet se do původního tvaru. Některé materiály se takto chovají přirozeně, jiné lze metalurgicky přizpůsobit, aby tyto vlastnosti vykazovaly.

Nedoporučuje se používat pro zpracování na dvojitou drážku obyčejné, tvrdé plechy se základními povrchy. Funkci v takovém případě nelze garantovat především po stránce těsnosti a odolnosti povrchových úprav. Provedení pokrytí na dvojitou stojatou drážku je vysoce trvanlivé řešení na desítky let a používání levných surovin je v rozporu s cenou montážních prací i očekávanou funkcí střešní krytiny.