hotlinePo - Pá 7:30 - 16:00 hod.

+420 724 862 814

Sběr dešťové vody okapovým systémem - šetřete vodou

V Česku jsou dnes bezmála dva miliony rodinných domů, v nichž žije téměř polovina obyvatel republiky. K tomu připočtěme statisíce stále populárních chat a chalup i znovuobjevené kouzlo zahrádkářských kolonií (jen v Praze jich je okolo tří set), v nichž má každý majitel pozemku alespoň malý zahradní domek. Ke všem rodinným domům, chatám a chalupám obvykle náleží i větší či menší zahrada. Naše radost, ale v posledních letech i starost: jak pro ni zajistit dostatek vláhy, když je příroda tolik skoupá na srážky a v důsledku toho klesají i zásoby podzemních vod ve studních?

Řešení jménem odbočka ze sudu

Odpověď je nasnadě: musíme se naučit využívat dešťovou vodu opravdu do poslední kapky. To znamená vybudovat – ať už svépomocí, nebo prostřednictvím specializované firmy – důmyslný systém, jak dešťovou vodu svádět okapy ze střechy domu do nádrží k dalšímu využití. Pro začátek můžeme využít prvek zvaný odbočka do sudu, kterým snadno, rychle a za pár korun svedeme vodu do připravené nádoby místo do kanálu nebo do trávy.

Odbočku do sudu připojíme do jakéhokoli typu okapů, resp. svodu stejného průměru a voda už proudí, kam potřebujeme. Právě odbočka do sudu ze sortimentu Lindab je v posledních týdnech nejčastěji dokupovaným prvkem z celého našeho okapového systému. Jasný důkaz, jak velkou důležitost lidé začínají přikládat šetrnějšímu hospodaření s vodou. 

Využití „dešťovky“ se doslova nabízí pro kropení trávníku či zalévání záhonů. Díky tomu ušetříte nejen samotnou vodu ze studny nebo vodovodu, ale samozřejmě i peníze. Vaše květiny, bylinky i zelenina srážkovou vodu velmi ocení – je totiž odstátá, a to jim svědčí. A navíc získáte dobrý pocit, že i vy osobně jdete příkladem v zodpovědnějšímu přístupu k životnímu prostředí. Kdo by chtěl „dešťovku“ využívat ještě více, ten by měl kontaktovat specializované firmy.

Ty jsou schopny vybudovat sofistikovaný systém, rozvádějící srážkovou vodu až k vám na toaletu nebo do pračky. V těchto případech je ale třeba řídit se příslovím "dvakrát měř, jednou řež": vše je třeba pečlivě zvážit a propočítat. Finanční návratnost může být totiž poměrně dlouhá. Na druhou stranu – hospodárné a zodpovědné zacházení s přírodními zdroji lze těžko vyjádřit jen řečí pouhých čísel.

Pokud se chcete o okapovém systému Lindab a jeho prvcích dozvědět víc, detaily najdete na webu www.lindabokapy.cz.